شرکت مهندسی ایمن آب زیست
طراح و مجری سیستم های تصفیه آب و تصفیه فاضلاب
02632719530

پکیج های تصفیه فاضلاب

کاربرد پکیجهای تصفیه فاضلاب برای مراکز زیر توصیه می شوند : پکیج های تصفیه فاضلاب

۱- شهرک ها ، مجتمع های مسکونی و اداری

۲- بیمارستان ها ، مراکز بهداشتی و درمانی

۳- صنایع ، کارخانه ها و کارگاهها

۴- مراکز تفریحی ، آموزشی و نظامی

۵- ترمینال ها ، بنادر و فرودگاهها

۶- هتل ها ، اقامتگاه های مسافری و گردشگری

پکیج های تصفیه فاضلاب

۷- تأسیسات مجاور سدها ، رودخانه ها و چاههای آب

ویژگی پکیج ها عبارتند از:

1. قیمت مناسب و عملکرد مطابق با استاندارد

۲. کیفیت قابل قبول و ساختار مقاوم در برابر خوردگی

۳. حداقل نیاز به زمین جهت استقرار و نصب

۴. راهبری و نگهداری بسیار ساده و کم هزینه

۵. کارکرد اتوماتیک و عدم نیاز به متصدی دائم

۶. امکان ارتقاء ظرفیت در طرح های توسعه

پکیج های تصفیه فاضلاب

پکیج های تصفیه فاضلاب قابل حمل MOBILE SEWAGE TREATMENT PACKAGES

قابل استفاده در بیمارستانها، رستورانها، مجتمع های مسکوتی، کارخانجات، هتلها و ... .

هزینه کم سرمایه گذاری اولیه

قابل حمل و نقل

استارت و راه اندازی آسان و سریع

عدم نیاز به عملیات ساختمانی سنگین

بهره برداری و نگهداری ساده

ظرفیت: تا ۳۰۰ متر مکعب در روز

فرایند تصفیه فاضلاب در پکیج های قابل حمل

(Extended فرایند تصفیه فاضلاب انتخاب شده در پکیجهای ساخت پالا طرح انرژی نوع لجن فعال و روش هوادهی گسترده می باشد. فرایند کلی تصفیه به این صورت که فاضلاب از شبکه فاضلاب وارد ایستگاه پمپاژ شده واز آنجا به تانک Aeration)هوادهی هدایت می گردد. فاضلاب قبل از ورود به تانک هوادهی از داخل یک آشغالگیر عبور می کند تا مواد جامد درشت و غیر قابل هضم جدا گردند این آشغالها پس از انباشت به صورت دستی جدا سازی می گردند. هوادهی از نوع عمقی می باشد و هوای مورد نیاز جهت تامین اکسیژن مورد نیاز باکتری های هوازی توسط بلوئر تامین می شود. هوای خروجی از طریق نازلهای تعبیه شده در کف مخزن به صورت یکنواخت کل سطح را هوادهی خواهد کرد سیستم نازل ها طوری در نظر گرفته شده است که علاوه بر هوادهی کل سطح تانک جریان موجی شکل را به وجود آورده که باعث ایجاد مخلوطی همگن در تانک هوادهی خواهد شد.

فاضلاب پس از هوادهی به مدت ۲۴ ساعت وارد مرحله ته نشینی می شود. شکل هندسی کف این مخزن به صورت قیفی شکل می (Excess باشد تا لجن فعال ته نشین شده توسط پمپ به ابتدای مخزن هوادهی جهت تصفیه کاملتر برگشت داده شود. لجن اضافی نیز به مخزن نگهداری لجن پمپاژ می شود. فاضلاب تصفیه شده از واحد ته نشینی سرریز شده و به داخل مخزن کلرزنی Sludge) هدایت خواهد شد در این مخزن محلول پرکلرین یا کلر مایع به سیستم تزریق شده و عمل ضد عفونی انجام می پذیرد.

۴۰ را دارا خواهد بود که مطابق mgr/lit ۲۵ و مواد معلق mgr/lit حداکثر BOD پساب خروجی از این قسمت دارای غلظت ۵ استانداردهای سازمان حفاظت از محیط زیست می باشد.

فاضلاب تصفیه شده پس از کلرزنی قابل دفع در آبهای سطحی و زیرزمینی خواهد بود یا جهت آبیاری می تواند مورد استفاده قرار گیرد.

مشخصات پکیجهای فلزی قابل حمل تصفیه فاضلاب

لازم به ذکر است که از ظرفیت ۳۰۰ نفر به بالا پکیج به صورت چند تکه ساخته خواهد شد که شامل بخشهای هوادهی، ته نشینی ، کلرزنی و ذخیره لجن می باشد.

اجزا تشکیل دهنده :

(Screen) آشغالگیر

(Aeration chamber) مخزن هوادهی

(Sedimentation chamber) مخزن ته نشینی

(Disinfection chamber) مخزن کلرزنی

(Sewage holding tank) مخزن ذخیره لجن

(Sewage pumps) پمپ انتقال لجن

(Chlorinator) کلریناتور

(Screen) آشغال گیر

تابلو برق

(Blowers) سیستم تامین هوا، دمنده هوا

لوله های انتقال هوا و لجن و تجهیزات جانبی.

پکیج های مختلف تصفیه فاضلاب

سابقه استفاده از پکیج های تصفیه به صد ساله اخیر و صنعتی شدن بر می گردد و تا کنون انواع مختلفی از این پکیج ها با قابلیت ها و توانمندی های مختلف به همراه روشهای تصفیه متفاوت بکارگیری شده است.

پکیج های مختلف تصفیه فاضلاب :

- پکیج های فلزی قابل حمل ونقل تصفیه فاضلاب صنعتی و بهداشتی

- پکیج های تصفیه فاضلاب صنعتی و بهداشتی و سپتیک پیش ساخته و ...

- پیشرفته ترین سیستم تصفیه فاضلاب به روش MBR (بیوراکتور غشائی)

- تصفیه فاضلاب های صنعتی با روش اکسیداسیون شیمیایی

پکیج فاضلاب جهت تصفیه پیوسته فاضلاب طراحی می گردد. پساب تصفیه شده، دارای استاندارهای سازمان حفاظت محیط زیست می باشد و می تواند برای آبیاری فضای سبز بکار رفته یا به منابع پذیرنده تخلیه شود. پکیج شامل سیستم بیولوژیکی با رشد معلق، کلرزنی و نگهدارنده لجن می باشد. جریان در ابتدای ورود از آشغالگیر عبور می کند سپس به تانک هوادهی فرستاده می شود. پس از حذف قسمت اعظم BOD به مخزن ته نشینی هدایت می شود.

پساب خروجی از واحد ته نشینی به واحد کلر زنی می رود. خروجی واحد کلر زنی از نظر استاندارهای سازمان حفاظت محیط زیست مورد تایید می باشد .

لجن واحد ته نشینی به واحد نگهداری لجن هدایت می شود که نیاز به تخلیه هر روزه لجن نباشد.کلر زنی با تزریق محلول هیپوکلریت انجام می گردد .برای حذف کف های ایجاد شده در سطح حوض هوادهی، از پمپ کف زدایی استفاده می شود.

از مزایای این پکیج تصفیه فاضلاب بهره برداری بسیار آسان، عدم نیاز به تصفیه لجن و کیفیت بالای پساب تصفیه شده می باشد.

با ساخت تصفیه خانه های پیش ساخته فاضلاب به صورت واحد های فشرده ارزان قیمت علاوه بر کاهش قابل ملاحظه در زمان و هزینه های ساخت ،امکان حمل و جابجایی آنها به صورت کانتینرهای استاندارد فراهم می شود. فرایند انتخابی تصفیه فاضلاب از تنوع هوازی لجن فعال به طریق رشد معلق یا بستر ثابت بیوفیلمی می باشد.

فاضلاب های آلوده و بیماریزا پس از هدایت به این سیستم و طی مراحل مختلف تصفیه به پسابی زلال ،بدون بو و بدون مواد معلق پالایش شده و پس از کلر زنی مطابق با استاندارهای محیط زیست قابل دفع به چاه جذبی،رودخانه و یا استفاده در مصارف آبیاری فضای سبز می باشند.

هر پکیج دارای متعلقات لازم از قبیل تجهیزات آشغالگیری، پمپاژ، هوادهی ،ته نشینی، هاضم لجن، کلر زنی و تابلوی برق می باشد. مخازن تصفیه از ورق و پروفیل های فولادی ساخته شده و توسط پرایمرهای اپوکسی و یا پوشش های فایبر گلاس در برابر خوردگی محافظت می شوند.

روشهای جدید در تصفیه فاضلاب ( SBR, UASB,…. واحد SBR

واحد SBR

واحد SBR از یک راکتور پر و خالی شونده تشکیل شده که در آن اختلاط کامل صورت می گیرد و علاوه بر آن هوادهی و ته نشینی که بعد از مرحله واکنش می باشد،در یک تانک انجام می شود. در تمام سیستمهای SBR عمل تصفیه در قالب ۵ مرحله ای که در ادامه می آید، بصورت متوالی انجام می شود.

۱- پرشدن،

۲- واکنش(هوادهی)،

۳- ته نشینی،

۴- تخلیه ،

۵- آزاد.

در طی مرحله پرشدن، فاضلاب به سیستم وارد می شود. در طی فرایند پر شدن سطح مایع موجود در راکتور از ۷۵درصد در انتهای مرحله آزاد به ۱۰۰درصد می رسد. در خلال پرشدن، محتویات راکتور در حال مخلوط شدن و یا مخلوط و هوادهی شدن توامان هستند تا به واکنشهای بیولوژیکی در حال انجام در داخل راکتور سرعت ببخشند.

در طی فرایند واکنش، واکنشهای آلی تحت شرایط کنترل شده محیطی بروی مواد آلی موجود در فاضلاب انجام می شود.

در طی فرایند ته نشینی، مواد جامد تحت شرایط سکون شروع به ته نشینی می کنند و نتیجه آن پساب تصفیه شده ایست که آماده تخلیه از سیستم SBR است.

پساب تصفیه شده در طی مرحله تخلیه از سیستم خارج می شود. برای تخلیه پساب تصفیه شده از مکانیزمهای متعددی از جمله دریچه های سرریز می توان استفاده نمود.

مرحله آزاد در یک سیستم SBR که از چند تانک استفاده می کند، زمان لازم را برای پرشدن یک تانک قبل از اینکه مرحله بعدی (واکنش) شروع شود، فراهم می سازد. به دلیل اینکه این مرحله چندان ضروری نیست، گاهی از سیستم SBR حذف می شود.

در مورد فاضلابهای با جریان دائمی، حداقل به ۲ تانک نیاز است تا زمانی که یک تانک در حال پرشدن است، تانک دیگر در حال انجام مرحله تصفیه باشد.

- واحد UASB

یکی از پیشرفت های قابل توجه در تکنولوژی مربوط به سیستمهای تصفیه بی هوازی راکتور UASB می باشد که در اواخر دهه ۷۰ میلادی در هلند شکل گرفت. در این فرایند، فاضلاب از انتهای راکتور UASB وارد آن شده و از میان واحد روکش لجن به سمت بالا جریان پیدا می کند. اجزای اصلی راکتور UASB سیستم توزیع فاضلاب ورودی، جداکننده فازگاز از جامد و طرح خروج پساب تصفیه شده می باشد.

ویژگی اصلی سیستمهای UASB که به آن این امکان را می دهد تا در مقایسه با سایر فرایندهای بی هوازی از فاضلاب با بار CODبسیاربالاتری استفاده کند، تولید لجن به صورت گرانوله می باشد. تولید لجن بصورت دانه دانه در سیستمهای UASB به چندماه زمان احتیاج دارد که این زمان را با برخی افزودنی ها به آن، می توان کاهش داد.

لجن فعال با بستر متحرک : MBBR - "Low Cost" wastewater treatment

بسترهای متحرک در سیستم های تصفیه پسآب که به عنوان آکنه خوانده می شوند می توانند گاها راندمان تصفیه را به مقدار زیادی افزایش دهند...

مطالب دیگر تصفیه فاضلاب
پالایش آب و تصفیه فاضلابلزوم تصفیه فاضلابملاحظات کلی در انتخاب فرآیند تصفیه فاضلابپکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی انسانیتصفیه فاضلاب های صنعتی

دفتر کرج: چهارراه طالقانی- طالقانی جنوبی جنب سینما سپنتا پلاک 5 طبقه دوم .

تلفن: 32719530 (026)       همراه: 09124637566       کدپستی: 3133946114       فکس: 32776169(026)