شرکت مهندسی ایمن آب زیست
طراح و مجری سیستم های تصفیه آب و تصفیه فاضلاب
02632719530

پوشش خط لوله در معرض آیتم های بسیاری در حین کار است. مانند رطوبت، فشار، باکتریها و ..... البته عدم وجود نور خورشید یک گزینه مثبت برای خط لوله محسوب می شود؛ اعمال پوشش بر روی خطوط لوله هزینه بسیاری را در بر می گیرد. به همین دلیل انتخاب پوشش و نحوه اعمال آن از اهمیت بسیاری برخوردار است. نیز جهت لوله های مدفون در خاک این امکان وجود ندارد که پوشش آنها همانند دیگر سازه ها در بازه زمانی کوتاه تعویض شود و پوشش باید بالغ بر 20 سال دوام داشته باشد. به همین منظور ویژگی هایی که یک پوشش نیازمند است عبارت است از:

1- مقاومت به آب و رطوبت: حتی خاک های خشک هم درصدی رطوبت دارند و پوشش خط لوله در اکثر اوقات مرطوب است به همین دلیل پوشش نباید قابلیت جذب رطوبت داشته باشد. چون جذب آب باعث افزایش وزن و همچنین کاهش مقاومت الکتریکی خواهد شد.

2- مقاومت به فشارهای متغیر: قرار گرفتن لوله در زیر بستر خاک منجر به ایجاد فشار بر روی لوله می شود . همچنین وجود ذرات سنگ، حرکت خاک در اثر رطوبت و همچنین دیگر ذرات موجود در خاک باعث بوجود آمد این فشار متغیر و ناهماهنگ می شود . پوشش در حقیقت باید یک محافظ فیزیکی بوده واز سطح جدا نشود.

3- مقاومت به باکتری ها، قارچ ها و کپک ها : در خاک باکتری های زیادی وجود دارد؛ که به مواد مختلف حمله می کنند و باعث از بین رفتن مواد می شوند. البته حمله توسط قارچ ها و یا کپک ها زیاد شایع نیست.

4- مقاومت به اثر مویینگی آب: نفوذ آب در اثر مویینگی باعث جدا شدن پوشش از فولاد می شود هر گونه شکاف یا سوراخ ریز باعث بوجود آمدن این اثر می شود. مگر اینکه تماس بین پوشش و لوله محکم و بسیار چسبنده باشد . در حقیقت رنگ پرایمر چنین وظیفه ای دارد که چسبندگی زیادی بین لوله و پوشش ایجاد کرده و از نفوذ آب و جدا شدن پوشش جلوگیری کند.

5- مناسب با تغییرات دما: تغییرات دمایی می تواند تاثیر گذار باشد زیرا نرخ انبساط فولاد و پوشش متفاوت است. انبساط و انقباض منجر به حرکت در لوله می شود . ولی معمولا این حرکت یکنواخت و آهسته است . به همین دلیل پوشش باید به تغییرات دمایی مقاوم بوده و در اثر آن از لوله جدا نشود.

6- مقاومت به حل شدن: آب قادر به حل کردن برخی از مواد است ولی معمولا پوشش ها در آب غیر قابل حل هستند. همچنین باید بررسی شود که پوشش علاوه بر غیر قابل حل بودن در آب نسبت به دیگر حلال ها نیز مقاوم باشد. بخصوص مقاومت در برابرنفت و مشتقات آن .

7- مقاومت به خاک جاذب: خاک ممکن است بعضی مواد را جذب کند. خاک رس ، سیلکا ژل، ذغال چوب و بعضی ترکیبات دیگر خاصیت جاذب بودن را دارند . خاک با پوشش به طور کامل در تماس است و جذب برخی عناصر از پوشش توسط خاک ممکن است پوشش را ترد، متخلخل و یا مقاومت آنرا نسبت به خوردگی کم کند.

8- مقاومت به صدمات مکانیکی: علاوه بر موارد ذکر شده در قسمت 2 پوشش باید مقاومت به تنش های مکانیکی در حین نصب و یا انبار داری را داشته باشد.

در مورد لوله هایی که مورد حفاظت کاتدی قرار می گیرند مقاومت الکتریکی پوشش نیز یک فاکتور تعیین کننده است . هر چه کیفیت و مقاومت الکتریکی پوشش بیشتر باشد . جریان کمتری برای حفاظت کاتدی مورد نیاز است . یک پوشش کامل و عالی کسر کوچکی از یک آمپر برای هر مایل از لوله نیاز دارد.

در مورد خطوط لوله از تکنیک نوار پیچ کردن برای پوشش لوله ها استفاده می شود. نوارهای مورد استفاده دارای ترکیب تجاری می باشند و جزء نوارهای پلیمری محسوب می شوند . این نوارها را می توان به دو دسته سرد و گرم تقسم بندی نمود. برای نصب نوار های گرم احتیاج به حرارت است. همچنین نوارها را می توان با توجه به شرایط مورد استفاده طبقه بندی کرد. به طور مثال نوارهای مناطق کوهستانی با نوارهای مناطق بیابانی متفاوت است.

برای نوار پیچ کردن لوله ها ابتدا باید تمیز کاری سطحی انجام شود. عملیات تمیز کاری توسط سند بلاست انجام می شود. کمپرسور و دیگ سند بلاست به محل خط لوله منتقل شده و عملیات سند بلاست توسط نیروهای متخصص انجام می شود.
(تصفیه فاضلاب بهترین روش در بازگردانی اب به چرخه کشاورزی و فضای سبز و ابیاری)
در پایان عملیات سند بلاست سطح لوله نقره ای رنگ وخشن خواهد بود. این کار به صورت مقطعی انجام شده واز دانه های سیلیس با دانه بندی خاص استفاده می شود. در سال های اخیر استفاده از سرباره مس به عنوان ماده سند بلاست نیز متداول شده است . بلافاصله بعد از عملیات سند بلاست باید بر روی لوله رنگ پرایمر اعمال شود. رنگ پرایمر دارای غلظت بالایی بوده و باید توسط قلمو و نیروی انسانی اعمال شود. رنگ پرایمر دارای ترکیب کاملا تجاری بوده و با توجه به نوع نوار تعیین می شود معمولا بروی  سطح 2 بار رنگ پرایمر اعمال می شود تا هیچ فضایی خالی باقی نماند .


 

قبل از اینکه رنگ کاملا خشک شود باید عملیات نوار پیچی را شروع کرد این کار توسط استوانه ها و قرقره های نوار پیچ انجام می شود. مقدار اورلپ ( Overlap) نوار نیز توسط اپراتور تنظیم می شود. در مناطقی که میزان خوردگی زیاد است از اورلپ 50% استفاده می شود. بعد از نوار پیچی تست دیسباندینگ (Disbanding) روی پوشش انجام می شود و بعد لوله در زیر خاک مدفون می شود.  

(تصفیه فاضلاب مناسب ترین روش در بازگشت اب به چرخه اولیه)

  پوشش خط لوله در ساخت تصفیه خانه                                 پوشش خط لوله در ساخت تصفیه خانه

مطالب دیگر اخبار و مقالات محیط زیستی
آلودگی آب شرب و اهمیت تصفیه آبفاضلابفناوری نانوآب شیرین کن roکلر زنی آب آشامیدنی

دفتر کرج: چهارراه طالقانی- طالقانی جنوبی جنب سینما سپنتا پلاک 5 طبقه دوم .

تلفن: 32719530 (026)       همراه: 09124637566       کدپستی: 3133946114       فکس: 32776169(026)