شرکت مهندسی ایمن آب زیست
طراح و مجری سیستم های تصفیه آب و تصفیه فاضلاب
02632719530

۱مرحله احتمالی : در این مرحله از محیط کشت لاکتوز براث با دو رقت ضعیف و قوی استفاده میکنیم بدین ترتیب که سه لوله لاکتوز براث قوی و شش لوله لاکتوز براث ضعیف را به ترتیب در یک جا لوله قرار می دهیم . در سه لوله اول که لاکتوز براث قوی است به میزان ۱۰cc از نمونه آب را اضافه می کنیم ، در سه لوله دوم که لاکتوز براث ضعیف است به میزان ۱cc و در سه لوله سوم که آن هم لاکتوز براث ضعیف است به میزان ۰٫۱ cc از نمونه آب را اضافه می کنیم . بعد از آن لوله ها را بهم زده در داخل انکوباتور ۳۵٫۵ – ۳۷ درجه به مدت ۲۴ -۴۸ ساعت قرار می دهیم در این مرحله احتمال وجود باکتری ها بررسی می شوند و با واحد MPN در هر ۱۰۰ میلی لیتر گزارش می شود .

۲-مرحله تاییدی : در این مرحله از محیط کشت برلیانت گرین و ECبراث استفاده می شود . بدین ترتیب که از نمونه های مثبت مرحله اوللوله های گاز دار ) به وسیله آنس یالوپ از محیط کشت لاکتوز براث به این دو محیط انتقال می دهیملوله برلیانت را در داخل انکو باتور و ECبراث را در داخل بنماری ۴۴٫۵ درجه قرار می دهیم . پس از ۲۴ ساعت نتایج را بررسی می کنیم . اگر هر دو لوله منفی بودند یعنی آب مشکلی نداشته و مرحله اول که مثبت شده بود

باکتری های دیگری غیر از کلی فرم بوده اند و آب قابل نوشیدن است ولی اگر لوله برلیانت مثبت و لوله EC منفی باشد آب دارای کلی فرم بوده و میزان MPN گزارش می شود ولی از نظر کلی فرم مدفوعی ( اشرشیاکلی) منفی است و در صورتی که آب کلرینه شود قابل شرب خواهد بود . در صورتی که هر دو لوله برلیانت و EC هر دو مثبت باشد علاوه بر کلیفرم آب دارای E.coli نیز خواهد بود و آب غیر قابل شرب می شود .(تصفیه فاضلاب روشی مهم در بازگشت اب به منابع اولیه)

نکته : برای بدست آوردن میزان MPN از جدول مربوط به تعیین میزان آن استفاده می کنند .

نکته : در مناطقی که برای گندزدایی آب از کلر استفاده می شود در این مورد برای نمونه برداری از شیشه های که معمولا حاوی تیوسولفات سدیم است استفاده می شود که برای خنثی سازی کلر آزاد باقیمانده استفاده می شود.(تصفیه فاضلاب بهترین روش در بازگردانی منابع اب به چرخه اولیه و کشاورزی)

*  پکیج تصفیه فاضلاب قادر است فاضلاب مراکز آلاینده  را تا حد آب زلال تصفیه نماید .

*موارد استفاده از آب تصفیه شده پکیج تصفیه فاضلاب :

آبیاری فضای سبز و کشاورزی-

استفاده مجدد در صنعت  و کارگاه بتون سازی-

پرورش ماهی و ....-

هر 1 مترمکعب فاضلاب می تواند 40 مترمکعب آبهای زیرزمینی را آلوده نماید.

- آلودگی خاک ناشی از پساب صنعتی می تواند عملکرد امراض انسانی را در جامعه فزونی بخشد.

-بدلیل کاهش منابع آب شیرین در کشورمان،استفاده مجدد از پساب تصفیه شده موثرترین راه حذف بحران کم آبی ست

 

در مصرف آب هوشمند باشیم

 

                                                     مراحل آزمایشات آب از نظر میکروبی            

 

مطالب دیگر اخبار و مقالات محیط زیستی
آلودگی آب شرب و اهمیت تصفیه آبفاضلابفناوری نانوآب شیرین کن roکلر زنی آب آشامیدنی

دفتر کرج: چهارراه طالقانی- طالقانی جنوبی جنب سینما سپنتا پلاک 5 طبقه دوم .

تلفن: 32719530 (026)       همراه: 09124637566       کدپستی: 3133946114       فکس: 32776169(026)