شرکت مهندسی ایمن آب زیست
طراح و مجری سیستم های تصفیه آب و تصفیه فاضلاب
02632719530

مقـدمـه :
این مقاله فراهم آورنده اطلاعاتی در مورد استفاده مجدد از فاضلاب در خانه های شهری و روستائی می باشد.استفاده دوباره از فاضلاب، فرصتهای بسیاری را در مورد کاهش استفاده از آب در خانه بوجود می آورد. در حال حاضر آب آشامیدنی در همه مصارف، اعم از خانگی و در باغ، استفاده دارد. فرصتهای استفاده از فاضلاب، بر اساس جائی که زندگی می کنید متفاوت است. خانه های شهری دارای انشعابات مرکزی یا شبکه بندی شده، سیستم فاضلاب می باشند در حالیکه خانه های روستائی، فاضلاب خود را بصورت on-site بیرون می کنند. ما دانسته آب آشامیدنی خود را به آبریز توالت می ریزیم. رایجا قوانینی در مورد رفتار با آب و استفاده دوباره از فاضلاب بوجود آمده است که بر اساس مکان شما می باشد. برای راهنمائی به مشاوره محلی یا سازمان سلامت استانتان مراجعه کنید. در بعضی ایالات، استفاده از فاضلاب در مناطق شهری، ممنوع است.
 
مزایا و مضرات :
مزایا : فاضلاب می تواند در آبریز توالت، باغ و شستن لباس ها به کار رود. با استفاده از فاضلاب به عنوان یک منبع، بیش از محصولات فاضلابی، شما می توانید هزینه آب را کاهش دهید. منابع آبی کمتری را مورد استفاده قرار دهید. میزان آلودگی در راه آبهای خود را کاهش دهید. به صرفه جوئی مالی در فراساختارهای جدید برای آب و فاضلاب، دست می یابید.استفاده از فاضلاب می تواند حجم فاضلاب را کاهش دهد و فشار موجود بروی سیستم فاضلابی را کم کند.
مضرات : مضرات استفاده از فاضلاب هم باید مورد توجه قرار گیرد. رایجا ، یکی از مضرات اصلی در اغلب خانه ها، هزینه های نصب و نگهداری سیستم استفاده دوباره می باشد. هزینه براین اساس متغیر است: میزان سرویس دهی فاضلابی در جائی که زندگی می کنید. هزینه آب در منطقه شما یا کمیابی آب روستا اینکه آیا شما سیستم موجود را جایگزین می کنید یا با Scratch آغاز می کنید. میزان زمان که شما قصد دارید درآن خانه زندگی کنید نوع سیستمی که شما نصب می کنید، عملکرد سالانه و هزینه نگهداری، که در بین سیستم ها متفاوت است. اگر خانه شما مثلا برای دو هفته خالی است، مثلا یک تعطیلی، شما نیاز دارید که سیستم استفاده دوباره را به دقت انتخاب کنید تا بتوانید از استفاده متناوب بهره مند شوید.

نوع فاضلابها :
دو نوع فاضلاب وجود دارد که درخانه بوجود می آید و با هر کدام باید با نوع خاص، برخورد کرد.
آب سیاه : آبی است که با آب توالت ترکیب شده باشد. آب سیاه نیازمند رفتارهای بیولوژیک و شیمیائی است و باید قبل از استفاده ضدعفونی شود. آب سیاه باید تنها در مصارف خارجی، استفاده شود.
آب خاکستری : آبی است که دارای آب توالت نیست و ترکیبی از آب حمام، حوض و شیر آب می باشد. بر اساس استفاده از آن، آب خاکستری نیازمند رفتار کمتری نسیت به آب سیاه است و عموما حاوی مواد بیماری زای کمتری است. آب های خاکستری تصفیه شده می توانند در داخل خانه برای سیفون توالت و شستن لباس به کار روند. آبهای خاکستری، هم چنین در آبیاری باغ هم کاربرد دارند.

جدول زیر نشان دهنده میزان فاضلابی است که می توانید بعد از ارزیابی دقیق استفاده از آب، انتظار داشته باشید.

آب سیاه

لیتربر نفر روز 

توالت (مستراح)

22

آب خاکستری

لیتربر نفر روز

دوش گرفتن   

56

شستن دستها

6

شیر آشپزخانه

12

ماشین ظرفشویی

5

ماشین لباسشویی

34

جمع آبهای خاکستری

113

مجموع آبهای سیاه

22

مجموع آبهای سیاه و خاکستری   

135

 

کیفیت آب دوباره مصرفی :
کیفیت این آب بر اساس سیستم شما، استفاده اول از آب و اینکه چه مواد شیمیائی ای در خانه استفاده شده است می باشد. برای کاهش رفتارتان باید :
استفاده از مواد شیمیائی پاک کننده مثل سفید کننده توالت را به حداقل برسانید.
از محصولات طبیعی، تا آنجا که ممکن است استفاده کنید.
مواد شیمیائی را درون فاضلاب نریزید یا در درون توالت نریزید.
به مرکز مشاوره محلی خود یا سازمان آب مراجعه کنید تا اطلاعاتی از این سرویس کسب کنید.
استفاده از صافی چاهک :
در آشپزخانه برای کمک به جلوگیری از ورود آشغال به چاهک، و دیگر مواد جامد، از این صافی استفاده کنید. استفاده از صافی جداکن در خروجی ماشین لباسشوئی تکه ای از نایلون، مناسب است. وقتی لازم شد، آنرا عوض کنید.
استفاده از فاضلاب در مناطق روستائی :
لازم است که استفاده از فاضلاب به صورت حساس مورد توجه قرار گیرد، وقتی که شما در مناطق روستائی زندگی می کنید، این عمل حساستر می شود. ارزیابی پرکفایت برای آب درونی و بیرونی- منابع آبی در منطقه شما اغلب محدود است. باغ بزرگی دارید که نیاز به آب یاری دارد. به یاد داشته باشید که با مشاوره محلی خود قبل از استفاده از فاضلاب تماس بگیرید. خانه داران در مناطق روستائی اصولا حیطه بزرگتری برای استفاده دوباره از فاضلاب دارند و این به دلایل زیر است: هیچ سرویس مرکزی ای وجود ندارد، بنابراین سرمایه ها در سیستم فاضلاب لازم است. نصب سیستم استفاده مجدد در خانه های جدید یا تطبیق سیستم موجود برای اجاره به استفاده مجدد تامین آب ممکن است محدود باشد. بنابراین قرار دادن حق بیمه در اغلب موارد لازم است. قوانین برای استفاده از فاضلاب در مناطق شهری، همانند مناطق روستائی نمی باشد. در روستا، ابتکارات بیشتری وجود دارد. مخزن آلودگی و سیستم گودالی در این مناطق دیده می شود (مثل مناطق روستائی استرالیا). این سیستم برای از بین بردن میکروبها کارائی ندارد و بنابرین فاضلاب باید بیشتر به داخل زمین برود تا استفاده شود.
آبهای درونی فاضلابی :
آبهای خاکستری می تواند در داخل برای سیفون و توالت و شستن لباسها مورد استفاده قرار بگیرند. توالت ها و لباسها، دوتا از مشتریان بزرگ این نوع آب می باشند. استفاده دوباره از فاضلاب در سیفون توالت حدود 65 لیتر از آب آشامیدنی را در یک خانه، صرفه جوئی میکند(هر روز) فاضلابهای قابل استفاده در شستشوی لباسها، حدود 90 لیتر در آب آشامیدنی روزانه یک خانه، صرفه جوئی می کنند. به منظور استفاده از آبهای خاکستری برای شستشوی توالت و لباس ابتدا باید آب خاکستری و سیاه را جدا کنید. سیستم گندزدائی آب خاکستری را در سطح مناسب و با توجه به قوانین نصب نمایید. آبهای خاکستری می توانند مستقیما به دوش یا حمام بروند و تنها درتوالت دوباره استفاده شوند. به هر حال آن نمی خواهد بیشتر از دو ساعت قبل از استفاده دوباره ذخیره شوند.
پیش شرط ها: آبهای خاکستری باید قبل از استفاده و ذخیره ضدعفونی شوند چون آن می تواند حاوی مقدار مهم میکروبها باشد که بیماری را پخش می کنند. آن نمی تواند بیشتر از چند ساعت به خاطر بو و نوعش، ذخیره شود. وقتی آبهای خاکستری برای شستن لباس مورد استفاده قرار می گیرند، وجود مواد شیمیائی درآنها می تواند باعث تغییر رنگ درآنها شود. می توان با نصب فیلتر فعال کربن،از اینکار دوری کرد. استفاده دوباره از آب سیاه در درون خانه، مجاز نیست حتی بعد از تصفیه و گندزدائی
سیستم های موجود برای استفاده در خانه :
سیستم های آب خاکستری خانگی نیازمند جواز تجاری فروش می باشند. با مشاوره محلی خودتان تماس بگیرید. دارندگان سیستم نیازمند تصویب و موافقت مشاوره می باشند. انواع بسیار مختلفی از سیستم های تصفیه آب خاکستری وجود دارد و نمونه های کمی از آنها در زیرنشان داده شده است. به لیست منابع در پایان این مقاله رجوع کنید تا اطلاعات بیشتری را کسب کنید. آبهای خاکستری باید قبل از مورد استفاده قرار گرفتن برای از بین رفتن مواد بزرگ تصفیه شوند. یک فیلتر برای آب خاکستری می تواند کاملا ساده باشد. دیاگرام بالا را ببینید تا به کار اپراتورها آشنا شوید. آن شامل جعبه ضدآب و کیف تصفیه است سپس کیف باید به طور منظم مورد چک و کنترل قرار بگیرد(وقتی پر بود). وقتی که این عمل انجام شد آبهای خاکستری می توانند با استفاده از صافی ماسه استفاده شوند. ساختار پایه ای یک جعبه ضدآب با شن و ماسه موجود در بستر آن است. آبهای خاکستری از بالا به پایین بستر می روند. تعدادی از فیلترهای ماسه ای تجاری، در دسترسند. بسترهای شنی و ماسه ای دارای خاصیت جذب مواد تغذیه ای زیستی می باشند. آبهای زائد باید دوباره تصفیه شوند تا ذرات بزرگشان گرفته شوند. سیستم های کوچکتر، هم برای تصفیه این آبها موجودند.
ضد عفونی کردن :
ضدعفونی کردن برای استفاده کمی از آبهای خاکستری لازم است کلروین استفاده زیادی در ضدعفونی کردن دارد، برای مثال سیستمAWTS نیازمند صفحات کلروین است. به هر حال ضدعفونی کلروین، اثرات محیطی زیادی دارد. چیزهایی دیگر را به جای آن تا آنجا که ممکن است مورد استفاده قرار داد. مشاوران و مراکز سلامتی از UV و ضدعفونی کننده های ازن به جای کلر استفاده می کنند. هر چیزی باید مستقیما با اجازه این سازمانها استفاده شود. سیستم های کوچک در بازار، در دسترسند.
استفاده مجدد از فاضلاب در خارج از ساختمان :
استفاده دوباره از فاضلاب می تواند استفاده از آبهای آشامیدنی را درخانه تا 30 و 50 درصد کم کند. فاضلاب تصفیه شده می تواند در باغ و آبیاری استفاده شود. تنها آبهای تصفیه و ضدعفونی شده برای آبیاری مورد استفاده قرار می گیرند.
تنها مکانی که آب سیاه می تواند استفاده شود، بیرون خانه است. به هر حال در بعضی از ایالات از آن حتی نمی توان درآبیاری استفاده کرد.
پیش اخطارها:
از آبیاری میوه ها و سبزیجات با آب دوباره استفاده شوند، در صورتی که خام از آنها استفاده می کنید، دوری کنید. این شانس وجود دارد که ارگانیزمهای میکروبی در فاضلاب وجود داشته باشند.
سطح فاضلاب در باغ باید با میزان آب، جامدات، مواد مغذی که گیاهان و خاک در باغ شما می توانند جذب کنند، یکی باشد. اگر اینگونه نباشد، مواد مغذی اضافی می توانند باعث رشد جلبک و بروز مشکلاتی در کیفیت آب شوند. جامدات واملاح مانع از رشد گیاه می شوند. مواد می توانند توسط وجود نمک در فاضلاب از بین بروند. به منظور دوری از این مشکلات:

طرح باغ به خوبی انجام شود.

از مایع بدون فسفا و پاک کننده های دوستدار محیط استفاده کنید

جامدات را از آب، صاف کنید.

میزان فاضلاب را با شرایط باغ تطبیق دهید.

اگر خاک اشباع بود، آبیاری نکنید.
سیستم های آب برای استفاده بیرونی :
انواع مختلفی از سیستم های مناسب وجود دارند که مثالهای محدودی را می گوییم. به لیست پایان این مقاله رجوع شود تا اطلاعات بیشتری کسب کنید. مهمترین روش درمان آب و سیستم استفاده دوباره در استرالیا، AWTS است. انواع تجاری آن موجود است.
 سیستم مرطوب در این آبها وجود دارد کود باید جدا شود.
ذخیره در آب و هوای مرطوب :
اگر شما از فاضلاب در باغ استفاده می کنید، روشهائی را باید بلد باشید (در مواقع بارش) اگر ذخیره، اختیاری نیست و در منطقه روستائی زندگی می کنید، فاضلاب اضافی می تواند به گنداب تیدبل شود. در مناطق روستائی، مواد سطحی افزودنی به باغ توصیه می شوند. ذخیره وقتی که استفاده بسیاری از فاضلاب وجود دارد توصیه می شود. فاضلاب باید قبل از ذخیره ضدعفونی شود. نیازمندیهای ذخیره و انبار سازی براساس شرایط زیر اتفاق می افتد: آب و هوا - تقاضای خانگی برای استفاده دوباره از آب- حضور/ اندازه منطقه خروجی و محصول روزانه و ماکزیمم فاضلاب...

مطالب دیگر اخبار و مقالات محیط زیستی
آلودگی آب شرب و اهمیت تصفیه آبفاضلابفناوری نانوآب شیرین کن roکلر زنی آب آشامیدنی

دفتر کرج: چهارراه طالقانی- طالقانی جنوبی جنب سینما سپنتا پلاک 5 طبقه دوم .

تلفن: 32719530 (026)       همراه: 09124637566       کدپستی: 3133946114       فکس: 32776169(026)