شرکت مهندسی ایمن آب زیست
طراح و مجری سیستم های تصفیه آب و تصفیه فاضلاب
02632719530

            استاندارد های زیست محیطی                                استاندارد های زیست محیطیاستاندارد های زیست محیطی

اواخر دهه ۱۹۸۰ میلادی کشورهای مختلف برچسب گذاری ملی زیست محیطی را در اولویت کاری خود قرار دادند تا مصرف کنندگان را از خرید محصولات دوستدار محیط زیست مطمئن کنند. معیارهایی که باید در این خصوص رعایت شود، طیف گسترده ای از عوامل را در بر می گیرد.

در مجموع تمام فاکتورها مبتنی بر رعایت ضوابط زیست محیطی و تحمیل حداقل اثرات در طول مراحل مختلف تولید و مصرف کالاها و خدمات است. نمونه هایی همچون «فرشته آبی» در آلمان، «مهر و موم سبز» در آمریکا، «قوی شمالی» در سوئد و «اکو مارک» در ژاپن از مشهورترین برچسب های ملی زیست محیطی است که می توان به آنها اشاره کرد. در حال حاضر در کشور ما نیز توجه به این مساله روز به روز بیشتر می شود. روی بسیاری از محصولاتی که این روزها در بازار یافت می شود، می توان علائم ابتدایی همچون قابلیت بازیافت مجدد را مشاهده کرد. هدف از ارائه این مبحث، ضرورت توجه مصرف کنندگان به علائم استاندارد و برچسب های زیست محیطی هنگام خرید کالاست؛ چرا که استفاده از چنین برچسب ها و استانداردهایی تنها در صورت تقاضا تسری پیدا خواهد کرد و در نتیجه، هم تولیدکننده و هم مصرف کننده از منافع آن منتفع خواهند شد.

سود متقابل مصرف کننده و تولیدکننده                                                                                                 

نخستین هدف برچسب های زیست محیطی ارائه اطلاعات بهتر به مصرف کنندگان در زمینه اثرات زیست محیطی محصولاتی است که مصرف می کنند. با توجه به این که برچسب های زیست محیطی تضمین ارزیابی تمام اثرات زیست محیطی محصولات از ابتدا تا پایان است، لذا دامنه ارزیابی از استخراج مواد خام شروع می شود و به ترتیب تولید، توزیع، استفاده و حتی انهدام و دفع آنها را در بر می گیرد. در این خصوص، تمام مواد زاید تولیدشده، انرژی و مواد خام مصرف شده در هر یک از مراحل باید از نظر حجم و نحوه تاثیرگذاری به دقت مورد محاسبه قرار گیرد.

متاسفانه بسیاری از شرکت های بزرگ آمریکایی، برزیلی و چینی بویژه آنهایی که در عرصه تولید پلاستیک و کاغذ فعالیت دارند، چنین برچسب هایی را مانعی بر سر راه تجارت کالا می دانند. اما یک نکته مهم را باید در نظر گرفت و آن هم بازار تقاضاست. تجربه نشان داده چنین محصولاتی بر میزان تقاضای بازار بشدت تاثیر مثبت می گذارد. در واقع این برچسب ها حاوی حقایق مختصری درباره محصول است که مشخصا می تواند تصمیم گیری برای مصرف کنندگان را آسان تر کند. نظرسنجی ها در بسیاری از کشورها نشان داده بیشتر مصرف کنندگان با برچسب های ملی زیست محیطی آشنایی دارند و در بیشتر اوقات درج آن را عامل خرید یک محصول و کنارگذاشتن محصول دیگر می دانند. در ایران، هم اکنون برچسب خاصی به نام برچسب ملی زیست محیطی وجود ندارد، اما گام های مثبتی پیش بینی شده است. حال این پرسش مطرح می شود مصرف کنندگان ایرانی تا چه اندازه درباره ثبت علائم استاندارد بین المللی محیط زیستی نظیر ایزو ۱۴۰۰۰ یا حتی استانداردهای تعیین معیار مصرف انرژی اطلاعات دارند؟ با توجه به این که تمام مصرف کنندگان، مشتریان، عرضه کنندگان و فروشندگان کالا، بانکداران، سرمایه داران و مهم تر از همه تولیدکنندگان، از دستاوردهای چنین استانداردهایی سود می برند، به طور مختصر به برخی از آنها اشاره می کنیم.

استاندارد ایزو ۱۴۰۰۰               

استاندارد ایزو ۱۴۰۰۰                                                                                    

                                                                  

این استاندارد که توسط کمیته فنی ۲۰۷ سازمان بین المللی استاندارد منتشر شده، در واقع نوعی استاندارد جهانی برای ایجاد و راهبری سیستم هماهنگ مدیریت محیط زیست است. هدف کلی از تهیه چنین استانداردهایی پشتیبانی از محیط زیست، پیشگیری از آلودگی و تعادل با نیازهای اجتماعی و البته اقتصادی است. ثبت چنین استانداردی به معنای ارائه برخی امتیازهای خاص، نظیر کاهش آثار ناگوار ناشی از عملکردهای صنعت و معدن بر محیط زیست، افزایش بهره وری و بازدهی کار و کالا، افزایش کارآمدی انرژی، صرفه جویی در مصرف منابع انرژی و به کارگیری انرژی های پاک، استفاده مناسب و درست از منابع اولیه و جایگزینی منابع تجدیدپذیر به جای منابع غیرقابل تجدید، استفاده از مواد و فرآیندهای پاک با میزان آلایندگی کمتر در راستای توسعه پایدار، فراهم کردن زمینه بازیافت و استفاده مجدد و در نهایت کاهش هزینه هاست. چنین استانداردهایی به طور قطع مسیر تجاری شرکت ها را در بازار جهانی تغییر می دهد. استانداردهای سری ایزو ۱۴۰۲۰ الی ۱۴۰۲۴ فقط به مبحث برچسب گذاری زیست محیطی می پردازد و ثبت آنها روی هر کالا به این معناست که آن کالا از یک استاندارد زیست محیطی جهانی برخوردار است.

استانداردهای تعیین معیار مصرف انرژی  

                                                                                             استاندارد های زیست محیطی

برچسب های انرژی، میزان کارایی انرژی وسایل انرژی بر شامل اتو، تلویزیون، یخچال و... را مشخص می کنند. این برچسب ها زیر رده برچسب های محیط زیستی جای نمی گیرد، اما با آنها بی ارتباط هم نیستند. در هر برچسب انرژی هفت حرف لاتین از A تا G و هفت رنگ از سبز تا قرمز مشاهده می شود که همه آنها درجه ای از مصرف انرژی را نشان می دهد. ایده آل ترین وسیله انرژی بر آن است که حرف A و رنگ سبز داشته باشد، این علامت به معنای بیشترین کارایی و کمترین مصرف انرژی است در حالی که حرف G و رنگ قرمز به معنای بیشترین میزان مصرف انرژی و البته کمترین کارایی است. میزان کارایی و مصرف انرژی را می توان از روی فلش سیاه رنگ کنار این ستون براحتی تشخیص داد.

نشان قابلیت بازیافت

نشان قابلیت بازیافت

سمبل جهانی بازیافت شامل سه فلش یا پیکان متوالی است که این روزها دیگر برای بسیاری بیگانه نیست. این نماد که نخستین بار توسط گری اندرسون از دانشگاه کالیفرنیای جنوبی طراحی شد، نشان می دهد کالای مورد نظر می تواند در چرخه بازیافت بار دیگر مورد استفاده قرار گیرد. روی بطری هایی که از جنس پلی اتیلن ترفتالات هستند، معمولا علامت اختصاری PET درج می شود. این علامت به معنای قابلیت بازیافت آن محصول است. اهمیت چنین محصولاتی در تولید حجم کمتر مواد زاید است. گاهی روی علامت رسمی و جهانی بازیافت عدد ۱ درج می شود که این علامت نیز دقیقا به معنای همان حرف PET است. چنین علامتی را می توانید براحتی روی بطری های نوشابه و آب آشامیدنی جستجو کنید. درج علامت Compact PET system نیز به معنای آن است که آن محصول باید فشرده و سپس بازیافت شود.

مطالب دیگر اخبار و مقالات محیط زیستی
آلودگی آب شرب و اهمیت تصفیه آبفاضلابفناوری نانوآب شیرین کن roکلر زنی آب آشامیدنی

دفتر کرج: چهارراه طالقانی- طالقانی جنوبی جنب سینما سپنتا پلاک 5 طبقه دوم .

تلفن: 32719530 (026)       همراه: 09124637566       کدپستی: 3133946114       فکس: 32776169(026)