شرکت مهندسی ایمن آب زیست
طراح و مجری سیستم های تصفیه آب و تصفیه فاضلاب
02632719530

همانطور که می دانید آب بیش از سه چهارم سطح کره زمین را پوشانده است. ۲/۹۷ درصد از آب های موجود در این سیاره در اقیانوس ها و دریاها انباشته شده اند، لیکن تنها حدود ۸/۲ درصد از آب های موجود قابل شرب می باشد. میزان قابل توجهی از تمام آب های سطح کره زمین به صورت مناطق قطبی، یخچال های طبیعی، رطوبت هوا و خاک می باشد که عملاً غیرقابل دسترسی است و تنها ۶۲/۰ درصد از آن در رودخانه ها جاری بوده و یا بصورت دریاچه های آب شیرین و منابع زیرزمینی قرار گرفته اند و انسان ها آب شرب خود را از این منابع تأمین می نماید.

امروزه این منابع محدود آب شیرین قابل دسترس در معرض انواع آلودگی های میکروبی و شیمیائی قرار گرفته ، و آلاینده های فراوانی از طریق فاضلاب های صنعتی و کودهای شیمیائی منابع حیاتی انسان ها را به طور جدی تهدید می نماید.
۱) متأسفانه با توسعه تمدن جدید و صنعتی شدن جوامع، فاضلاب های صنعتی، مواد سمی، (فلزات سنگین) و آلودگی های مضر که برای سلامتی موجود تهدید به حساب می آید، از قبیل اسیدیته آزاد، مواد قلیائی، گازهای سمی، مواد رادیواکتیو، میکروارگانیسم های بیماری زا، چربی و روغن و … را وارد آب های شیرین قابل دسترس می نمایند.
۲) مواد شوینده که در عصر ما بسیار توسعه یافته و حجم وسیعی را تشکیل می دهد، هر روز و هر ساعت از طریق چاه های فاضلاب وارد آب های زیرزمینی گردیده و مولکول های کربن دار حلقوی (هیدروکربورها) موجود در آن که به آسانی قابل استحاله و تغییر نیستند، را وارد آب های زیرزمینی می گردانند و آلودگی شیمیائی ایجاد می نمایند. متأسفانه با تمام تلاشی که به عمل آمده در حال حاضر فقط ۲۵ درصد از پاک کننده ها (دترجنت ها) در شرایط معمولی تجزیه می گردند (جزء انواع تجزیه شونده می باشند) و ۷۵ درصد آنها استحاله نمی گردد و مولکول های حلقوی کربن دار آنها شکسته نمی شوند.
۳) تصفیه خانه های آب شرب جهت مبارزه با آلودگی ها با اضافه کردن مقداری کلر که ارزان ترین و قابل دسترس ترین آنتی اکسیدان است، میکروب ها و ویروس ها را در شرایطی خاص (نه به طور کامل) از بین می برند. هنگامی که کلر به عنوان گندزدائی کننده در تصفیه آب به کار می رود، در اثر ترکیب کلر با مواد آلی مثل اسید هیومیک تولید تری هالومتان ها THMs یا هالوفرم ها را می نماید، تری هالومتان های اصلی عبارتند از: کلروفرم (CHCL۳)، برمودی کلرومتان (CHBrCL۲)، دی برموکلرومتان (CHBr۲CL) و برموفرم (CHBr۳). شواهدی در دست است که این ترکیبات خاصیت سرطان زائی دارند، که برای سلامتی انسان ها جداً مضر تشخیص داده شده اند. در شکل تصفیه آب به صورت رایج این گونه مواد هم چنان در آب باقی می مانند و کلر اضافی باقی مانده نیز اثر زیان آور خود را بر سلامتی انسان ها وارد می سازد. در هر حال تصفیه های اولیه تأثیر زیادی در رابطه با مقابله با آلودگی شیمیائی و عنصر های محلول در آب نمی توانند انجام دهند. فلزات مضر و نمک های زیان آور هم چنان از طریق آب آشامیدنی وارد بدن انسان ها می گردند و اثرات تخریبی خود را به جای خواهند گذاشت.
۴) آب حاوی محلول نمک ها و فلزات زیان آور، که میزان آن با: Electrical Conductivity, TDSTotal Dissolved Solids، مشخص می گردد، متابولیسم سلولی و سوخت و ساز سلول های بدن انسان را تحت تأثیر قرار می دهد و در رسیدن غذا و اکسیژن کافی به نسوج و بافت های بدن اختلال ایجاد می نماید. این اختلال به صورت خستگی مفرط، ناراحتی های پوستی، ضعف در عضلات بدن، سردرد و … ظاهر می گردد. مواد زائد آب در سیستم گردش خون به صورت رسوباتی در جداره رگ ها باقی می مانند و موجب تصلب شرائین، فشار خون، کاهش کارائی کلیه ها و کاهش ترشحات مفید غده های بدن و نهایتاً سکته های قلبی، مغزی و سایر عوارض خطرناک می شود.
۵) مقدار آب موجود در بدن انسان ۶۶ درصد تا ۸۵ درصد است که مقدار آن در خون ۷۹ درصد می باشد. آب سالم و تمیز آبی است که قادر به انجام مأموریت های ضروری برای زندگی پرنشاط و سالم باشد. سوخت و ساز سلولی عمدتاً توسط آب صورت می پذیرد و آب به طور دائم سلول ها و بافت ها را با حمل مواد غذائی تغذیه کرده و سپس مواد زائد آنها را به خارج از بدن حمل می کند، که در صورت اشباع بودن مولکول های آب از عناصر زائد این توانائی کاهش می یابد و عوارض آن به صورت های گوناگون در زندگی ما ظاهر می گردد.
۶) توجه به امر بهداشت آب آشامیدنی و مضرات ناشی از آلودگی های متفاوت آب در سال ۷۸ توجه همراهان گروه تصفیه آب را به خود جلب نمود. آنان برای پرهیز دادن از امراض و ناراحتی های ناشی از این آلودگی ها، و توسعه آگاهی عمومی نسبت به آنها تلاش های خود را آغاز کردند. استفاده گسترده از سیستم های تصفیه (Reverse Osmosis) اسمز معکوس از نتایج این فعالیت هاست. Reverse Osmosis سیستمی است که با بهره گیری از قانون اسمز در طبیعت می تواند آب های آلوده و نا مطلوب با عبور دادن از فیلتری مخصوص به نام (membrane) به آب سالم بهداشتی تبدیل نماید، که نزدیک به مختصات استاندارد سازمان بهداشت جهانی (WHO) می باشد. این سیستم مولکول های آب را غربال کرده و مولکول های اشباع نشده و سالم را از مولکول های اشباع شده جدا می نماید. انواع میکروب ها و ویروس ها که در اندازه های فیزیکی ۰۳/۰ تا ۳ میکرون مشخص می گردد و هم چنین انواع فلزات سنگین و نمک های زیان آور را به صورت پساب خارج می کند و تنها به آب سالم و بهداشتی اجازه عبور و خروج از سیستم را می دهد که قابل شرب و اطمینان آور است.
دستگاه های کوچک پرتابل و خانگی و اداری اسمز معکوس قابل دسترس ترین سیستم و با شرایط کاملاً اقتصادی جهت تأمین آب شرب سالم در منزل و محیط کار می باشد. با این دستگاه ها دیگر نیازی به تهیه آب معدنی بسته بندی شده نخواهید داشت و از مضرات بی شمار آب های ناسالم در امان است.

مطالب دیگر اخبار و مقالات محیط زیستی
فاضلابفناوری نانوآب شیرین کن roکلر زنی آب آشامیدنیمهندسی پدافند چیست؟

دفتر کرج: چهارراه طالقانی- طالقانی جنوبی جنب سینما سپنتا پلاک 5 طبقه دوم .

تلفن: 32719530 (026)       همراه: 09124637566       کدپستی: 3133946114       فکس: 32776169(026)